Blog > Psychika

7 kroků ke štěstí a duševnímu zdraví

7 kroků ke štěstí a duševnímu zdraví

Duševní zdraví. Patří k nám stejně jako to fyzické. Abychom žili zdravý a spokojený život, je důležité věnovat pozornost prevenci. O tělesnou schránku se staráme poměrně dobře. To už jsme se naučili. Pomalu si osvojujeme návyky zdravého životního stylu. Ale co naše duševno? Staráme se o i něj? Jedno bez druhého nefunguje tak, jak má. Pojďme se proto podívat na 7 jednoduchých zásad, které nám pomohou zůstat v kondici.

Co je duševní zdraví?

10. říjen je Světovým dnem duševního zdraví. Co si představit pod pojmem duševní zdraví? Úzce souvisí s psychikou. Duševně zdravý člověk je v pohodě. Odolává každodennímu stresu, netrpí depresemi, úzkostmi ani poruchami vyvolanými návykovými látkami. Duševně zdravý člověk umí zvládat problémy. Je dostatečně sebevědomý a citově vyrovnaný. Svůj život prožívá aktivně. Umí komunikovat s okolím, účastní se dění okolního světa. Nové výzvy, situace a nečekané překážky řeší s rozmyslem. Umí si poradit v každé situaci. Zároveň nezapomíná na odpočinek a péči o sebe samotného. Je v rovnováze.

Bez pohody to není ono, ale i tak má život smysl

Možná o trápení duše víte své. Stres, deprese, sociální fóbie. Nešvary moderní doby leckdy člověka ochromí a mají tendenci vyřadit ho z běžného života. Velmi důležité je nevzdávat se. Pomáhat si nejen prevencí duševního zdraví, ale i jinými činy. Třeba tím, že se zařadíte do pracovního procesu. I na první pohled nereálná aktivita se může stát skutečností, když potkáte zaměstnavatele, který je ochoten přizpůsobit pracovní prostředí vašim potřebám. My takové zaměstnavatele známe. Pomohli jsme už několika lidem s duševním trápením najít vysněnou práci. Stali se z nich zaměstnanci, které jejich práce baví a naplňuje. Jejich život dostal další smysl a elán bojovat s nemocí. Všichni ti lidé se shodují v jednom. Říkají:

“Nebojte se nových věcí a pečujte o svoji duši”

Ano. Pečujte o svoji duši. Stačí si osvojit pár základních návyků, nasměrovat každodenní rutinu novým směrem a váš život bude krůček po krůčku spokojenější.

7 kroků ke štěstí

  1. Spánek, spánek a zase spánek. Tělo potřebuje odpočinek. Během spánku nabírá síly. Regeneruje. Nepodceňujte sílu spánku. Jeho nedostatek se odráží nejen na duševním zdraví, ale postupně i na tom fyzickém. Snažte se dopřávat si kvalitní spánek každý den. Naučte se chodit spát každý den v pravidelnou dobu. Uléhejte do postele pouze za účelem spaní, televizi a mobil nechte vypnuté. Před spaním už neřešte žádné problémy. Vyhněte se kofeinu i nikotinu pár hodin před tím, než se zachumláte pod peřinu.

  2. Zdravá strava. Ano, i jídlo ovlivňuje naši duševní rovnováhu. Znáte to, když se přecpete, je vám těžko na těle i na duši. Jezte střídmě a hlavně pestře. Potraviny bohaté na nenasycené omega 3 mastné kyseliny prospívají funkci mozku. Dostatek ryb, zeleniny a různých semínek ve stravě obrní vaše nervy proti stresu a depresím.

  3. Pohybem ku zdraví. Ano, i tomu duševnímu. Výzkumy jasně dokazují, že neaktivní člověk snáze podléhá depresím. Nemusíte se stát vrcholovým sportovcem, abyste udrželi své duševní zdraví na uzdě. Choďte na procházky a hýbejte se přiměřeně svým možnostem. Vaše duše bude spokojená.

  4. Mějte rádi sami sebe. Nikdo není na světě důležitější, než vy sami. Možná o sobě dost často pochybujete. Vadí vám to, či ono. Nehledejte své chyby. Najděte své přednosti. Naučte se ocenit na sobě to, co je hezké. Pochvalte se. Za krásný úsměv, dobře umyté nádobí nebo za to, jak dobře umíte pečovat o tu fialku za oknem, která vás rok co rok odměňuje kvetením. Stačí maličkost. Až ji přijmete a zjistíte, že tohle je na vás opravdu úžasné, přidejte na seznam svých pochval další drobnost. Brzy zjistíte, že jste vážně báječným člověkem.

  5. S optimismem jde všechno líp. Ano, víme, ne každý je od přírody naladěn na optimistickou strunu. Ale věřte, že i pozitivnímu pohledu na svět se dá naučit. Zkuste se příště na svoji sklenici podívat jako na poloplnou. Hledejte v situacích všedního dne kousek hezkého. Zkuste si nebrat nic příliš osobně. Svět se točí samovolně. Ne proto, aby vám přinášel to zlé, ale proto, aby vás nechal volně žít a dýchat. Když se naučíte optimismu a odosobnění, z vaší duše spadne kus těžkého břemene.

  6. Teď je teď. Žijte přítomností. Ať už vás v minulosti potkalo cokoliv, berte to jako školu života. Poučte se z chyb, přijměte to hezké a jděte dál. Teď, tento okamžik je to, na čem záleží. Přítomnost můžete ovlivnit. Minulost už ne. Když se naučíte žít v přítomnosti, přijímat ji, čelit jí, připravíte si zároveň i bezpečnou budoucnost. Odpoutejte se od toho, co bylo. Spadnou vám okovy svazující duši i ruce. Budete připraveni lépe zvládat změny. A nebudete se bát nových začátků. Budoucnost je taková, jakou si ji právě teď připravíte.

  7. Vyměňte monitor za úsměv. Člověk je tvor sociální. Samota mu nesluší. Obklopte se přáteli, kamarády, skutečnými lidmi. Být v kontaktu s druhými, povídat si s nimi z očí do očí, vidět jejich úsměv, to je to, co lidstvo potřebuje celé věky. Nenahrazujte skutečná přátelství těmi virtuálními. Sociální sítě jsou fajn, zábava. Ale skutečný život je jinde. Za monitorem, ne v něm. Nechte chvíli počítač a mobil vypnutý. Věnujte se lidem, kteří jsou s vámi. Čas strávený s reálnými lidmi vás nadopuje dobrou náladou, porozuměním a empatií víc, než celý den klábosení s lidmi, jejichž úsměv si můžete pouze představovat.


Vykročte vstříc svému sebevědomí a štěstí. Nasměrovat své duševní zdraví do pohody je běh na dlouhou trať.
Chce to píli a čas. Nevzdávejte se při prvním neúspěchu. Na cestě za duševním zdravím se naučíte skutečně řešit problémy, porozumíte svým pocitům a vaše tělo nalezne mír.

Pokud před vámi stojí taková překážka, že jí ani při nejlepší vůli nedokážete překonat nebo obejít, nevěšte hlavu. Vyhledejte pomoc psychologa nebo psychiatra. Lékaři přes duši vám pomohou zbořit bariéry, které vám brání žít kvalitní život. Být v péči odborníka není ostuda. Právě naopak. Je to důkaz toho, že jste silná osobnost s touhou po spokojeném a zdravém životě.

A pak si najděte práci, kde si vás budou vážit a která vás příjemně rozptýlí. Zaregistrujte se ještě dnes!