Blog > Nevidomí

6 vychytaných aplikací pro nevidomé a slabozraké

6 vychytaných aplikací pro nevidomé a slabozraké

V České republice žije početná skupina nevidomých a slabozrakých obyvatel, kterým jejich hendikep denně znesnadňuje život. Naštěstí v dnešní době existují spousty pomůcek a aplikací, které se snaží nevidomým situaci ulehčit. 

Aplikace By My Eyes
Aplikace spojí nevidomého a vidícího uživatele z řad dobrovolníků. Bere přitom v potaz aktuální čas a jazyk. Spojení probíhá jako videohovor. Nevidomý může požádat o pomoc s kontrolou světel, správného nastavení pračky, zapnutí sporáku atd. Appka je zdarma ke stažení.

 

 

Aplikace Lazarillo
Aplikace pomocí zvukových zpráv dává nevidomým vědět o prostředí kolem sebe. Takže upozorní po jaké cestě jdete apod. Aplikace využívá GPS a díky propojení s mapami je možné vyhledávat  konkrétní trasy. Je zdarma ke stažení pro Android a iOS.

Aplikace TapTapSee
Aplikace, která pomáhá nevidomým fotografovat. Appka umí ke všem fotkám přidat textový popis, takže ví, co zrovna vyfotili. Je bezplatně ke stažení.

Aplikace Cash Reader
Pokud nevíte, kterou bankovku zrovna držíte v ruce a dělá Vám problém placení, stačí když si stáhnete tuto užitečnou aplikaci. Namíříte telefon na bankovku a hned víte na čem jste. Aplikace Vám hodnotu bankovky oznámí. Pro českou měnu je appka zdarma.

Aplikace Voice Dream Scanner
Aplikace umí naskenovat jakýkoliv text, rozpoznat ho a přečíst uživateli. Tato aplikace je placená a stojí kolem 170 Kč.

Reservio
rezervační a platící systém pro nevidomé podnikatele. Přes aplikaci platí zákazníci bezhotovostně. Aplikace také umí vytvářet rezervace a to zcela samostatně bez nutnosti zasahovat. Pro nevidomé je aplikace zdarma.

OrCam MyEye

Na závěr bychom Vám rádi pověděli ještě o jedné věci, nejedná se o aplikaci, ale o pomůcku, která má velmi dobré ohlasy. Dle posledního průzkumu dokonce jedna třetina uživatelů této pomůcky již nepoužívá žádné další aplikace nebo jiné pomůcky.  

Jedná se o malou kameru na vysoké úrovni, kterou jednoduše připevníte k jakýmkoliv brýlím a nevidomým a slabozrakým zprostředkovává vizuální informaci zvukovým přenosem. Umí rozpoznat produkty, tváře, přečíst text, rozlišit bankovky, rozpoznat barvy. Je sice celkem nákladná, ale lze požádat o příspěvek na nákup kompenzační pomůcky.