Blog > Psychika

5 tipů, jak zvládnout novoroční předsevzetí s úspěchem

5 tipů, jak zvládnout novoroční předsevzetí s úspěchem

Silvestrovská noc, spousta zábavy, kapka (nebo i pořádná dávka) alkoholu a budoucnost se zračí v růžových barvách. Nový rok se jeví jako ideální příležitost pro nové a lepší začátky. A tak během půlnočního přípitku ze sebe vypálíte pár novoročních předsevzetí.

Jak na Nový rok, tak po celý rok nebo jen pár dní?

Ráno už se ale většinou tak optimisticky netváříte. Vzpomínka na to, co vše jste se na sobě rozhodli vylepšit vás může pěkně vyděsit. Zvládnete dodržet svá předsevzetí a opřete se do toho nebo si raději dáte hned nový cíl „už nikdy si nedávat předsevzetí“?

Silnější nátury se s planou parou vrhnou na svou životní změnu hned a věří, že jak na Nový rok, tak po celý rok. A třeba tohle přísloví vážně zafunguje. Ale co si budeme povídat, ve většině případu to naše nadšení postupně opadá a za pár dní, nanejvýš týdnů jsme tam, kde jsme byli před Silvestrem. Ve starých zajetých kolejích. Dají se vůbec novoroční předsevzetí dodržet? Dají. Ale chce to na ně jít šalamounsky.

Pojďme si na nejčastějších předsevzetích ukázat, jak je zvládnout s úspěchem. Když dodržíte našich 5 tipů, máte napůl vyhráno.

 

Připravte se na změnu

Chtít všechno teď, hned je vlastnost umanutých lidí. Jenže znáte to, teď, hned se ani pes (ehm, jak to říct slušně) nevyvenčí. Jestli se vaše předsevzetí týká jednorázové akce ve stylu, zítra si na sebe vezmu triko, co jsem pět let nenosil nebo konečně odnesu tu kabelu vratných lahví, máte skoro stoprocentní šanci na úspěch. Ale protože novoroční předsevzetí bývají velkolepější, je důležité se na ně postupně připravovat. Psychicky i fyzicky.

Nejpopulárnější přísaha, kterou si o silvestrovské noci dáváme je „zhubnu“. Docela imaginární přání, nemyslíte? Jestliže nejste se svým vlastním tělem spokojeni, myšlenky na hubnutí vás určitě poprvé nepřepadnou na přelomu roku. Honí se vám v hlavě. Víte, že chcete změnu. A hubnutí není jednorázovka. Je to proces, o kterém, abyste uspěli, musíte být skálopevně přesvědčeni, že jej chcete uskutečnit. Vytyčte si moment předsevzetí jako startovací čáru. A do té doby, než se na ni postavíte, plánujte.

Zjistěte si jaký způsob hubnutí bude pro vás ideální. Zapomeňte na osvědčené diety z internetu. Nechcete se přece dočkat jojo efektu, kdyby zrovna tahle super novinka na vás nefungovala. Raději si nastudujte základy zdravého životního stylu. Inspirujte se u prověřených výživových poradců. Poraďte se se svým lékařem, co by vzhledem k vašemu hendikepu doporučil on. Je jasné, že jiné stravovací návyky bude moct praktikovat zdravý člověk a jiné člověk se stomií. Na změnu postupně připravujte i své zázemí. Tak, jak ze spižírny budou mizet potraviny plné tuků a cukrů, nahrazujte je zdravými variantami, které do svého nového jídelníčku zařadíte.

Až nastane den po předsevzetí, budete skvěle připraveni. Vaše mysl už bude na změnu naladěná a domov připravený. To by v tom byl čert, abyste se hned vzdali. Šance na úspěch je na dosah. Teď už jen vydržet a časem sami zjistíte, jestli vám změna vyhovuje.

Mějte důvod pro změnu

Mezi úplně nejčastější předsevzetí patří přání přestat kouřit. Důvodů proč típnout svoji poslední cigaretu a další si nezapálit může být spoustu. Možná se bojíte CHOPN nebo jiného plicního onemocnění, možná vás krabičky cigaret vysávají z peněz anebo už máte dost toho, jak vás neustále doprovází nelibý nikotinový odér.

Je v podstatě jedno, co stojí za vaší motivací pro změnu. Většinou se těch důvodů nastřádá víc najednou. Pište si je. Kdykoliv vás napadne další důvod, proč skoncovat s tím či oním, připište to na svůj seznam. A klidně si pište vedle i důvody proč nic neměnit. Jakmile po změně zatoužíte, je jasné, že ta negativní část, hovořící pro změnu, bude obsáhlejší. Vystavte si svůj seznam někam na oči. Ať ho hezky vidíte a každou chvíli si připomenete, že takhle už to vážně nejde, že musíte něco dělat jinak.

Stanovte si jasné cíle

Předsevzetí typu začnu cvičit, budu sportovat, konečně se budu hýbat, to jsou dost všeobecné, nicneříkající pojmy. Ano, chcete své tělo rozpohybovat. Nejspíš máte i dobré důvody proč a ani nemusíte být bechtěrevik, kterému pohyb doporučují všichni lékaři. Jenže to, že se zapřísaháte, že budete sportovat vás moc nenamotivuje.

Stanovte si konkrétní cíle. Jasná představa toho, co můžete zdolat ve vás probudí touhu to skutečně zvládnout. V rámci plánování změny můžete třeba obhlédnout, jaké možnosti sportovního vyžití hendikepovaní mají. Udělejte si výlet a choďte fandit na závody v různých disciplínách. Třeba vás některý sport tak namotivuje, že se hned přihlásíte do začátečnických kurzů a ani nebudete čekat do Silvestra.

Jestli spíš uvažujete o pohybu v rekreačním a pohodovém duchu, zkuste předsevzetí „začnu běhat“ nahradit přísahou „třikrát v týdnu oběhnu park“ nebo „každé pondělí a pátek si zajdu do bazénu zaplavat tři délky“. Slyšíte sami, jak lépe, a hlavně splnitelněji takový cíl zní? A navyšovat limity můžete postupně, podle toho, jak vám to půjde od ruky.

Nebuďte na změnu sami

„Budu se učit anglicky“. „Budu víc číst ve znakovém písmu“. „Nebudu trávit půl dne na sociálních sítích“. Tato a podobná předsevzetí, ve stylu v něčem se zdokonalím nebo něco nebudu dělat, lépe zvládnete s parťákem v zádech. Sami sebe k malému porušení nových pořádků snadno a bez výčitek přesvědčíte. Kdežto ošálit někoho, kdo o vašem novém cíli ví, už bude horší.

Svěřte se se svými úmysly něco změnit osobě, které důvěřujete, máte ji rádi a respektujete jí. Osobě, před kterou se nebudete stydět selhání a která bude prožívat radost vašich úspěchů, jako by byly její vlastní. Přítel vám klidně může pomáhat s výběrem vhodného kurzu, a dokonce pak na něj s vámi i docházet.  Sparing partner je úplně nejlepší řešení. Ale i jen takový „dozorce“ dělá s našimi plány divy. Máme strach, abychom v jeho očích neselhali a o to víc se snažíme. Vždyť co by si váš nejlepší kámoš pomyslel, kdyby vás hned po ránu načapal, jak sjíždíte Facebook?

Vítězství i prohry patří k životu

Každá změna je dřina. Dlouhodobý proces, se kterým přijdou malé pády i malá vítězství. Že jste se neudrželi a po týdnu jste si jednu zapálili? Hlavní je, že po další cigaretě jste už nesáhli. Nezlobte se na sebe a zkuste zapudit i výčitky. Nic se nestalo, jen malá chybička a chybovat je lidské.

Zvládli jste byť jen nepatrný kousíček ze svého předsevzetí? Pochvalte se. Samochvála v tomto případě vůbec nesmrdí. A možná by se hodila i drobná motivační odměna. Tu si vyloženě zasloužíte. Protože se nevzdáváte, jdete dál. Je jedno po jak velkých krocích nebo pidi krůčcích. Měníte svůj život. K lepšímu. Jste prostě dobří!