Blog > Další onemocnění a hendikepy

5 tipů jak zazimovat lupénku

5 tipů jak zazimovat lupénku

Říjen. Podzim za okny umetá cestičku pro příchod paní zimy. Dny se zkracují, teploty klesají a psoriatici lehce znervózní. Jak zas tu zimu přežít, aniž by lupénka vzplála? Možná i proto je Světový den lupénky „oslavován“ v tomto náročném období, tedy 29. října. Podpořme všechny lidi trpící tímto nepříjemným onemocněním. Minimálně tím, že na ně přestaneme házet zděšené pohledy. Nestojí o ně. Ani o ty soucitné. O co tedy psoriatici stojí? O přirozenost a pochopení bez předsudků.

 


Psoriáza, chronické kožní onemocnění

Co vlastně ta lupénka je? Velmi nepříjemné chronické autoimunitní onemocnění kůže. Její latinský název psoriáza, odvozený od slova psora (odlupování, škrábání), vypovídá za vše. Kůže se odlupuje každému z nás. Ovšem u lupénky k tomuto přirozenému jevu dochází sedmkrát rychleji. Na pokožce se tvoří zánětlivá ložiska. I psoriáza má různé formy a závažnosti. Od ložiskové, přes inverzní, až po erytrodermickou nebo kloubní, kdy nemoc napadá nejen kůži, ale i klouby.


Jaká je příčina onemocnění lupénkou?

Příčina onemocnění není stále přesně známa. Mezi spouštěče onemocnění řadíme infekce dýchacích cest, hormonální nerovnováhu a další interní choroby. Plodnou půdou pro lupénku je i stres, nadměrné požívání alkoholu a tabáku, obezita, ale i nízké teploty, suchý vzduch nebo sluneční popáleniny.


Jak se lupénka léčí?

Účinná léčba, která by lupénku z těla úplně vyhnala, neexistuje. Dermatolog však nabídne pacientovi úlevu. Po diagnóze onemocnění lze přistoupit k podávání zevních a vnitřních medikamentů. Per orální nebo injekční léčba je poměrně náročná, protože je doprovázena vedlejšími účinky léků a je při ní nutné dodržovat pravidelné kontroly u lékaře. Masti, krémy nebo gely s obsahem kortikoidů předepisuje kožní lékař zejména při atakách a akutních fázích onemocnění. Jako podpůrná léčba se osvědčila i fototerapie, tedy světloléčba ultrafialovým světlem.


Zima lupénce nesvědčí

Počasí má na lupénku zásadní vliv. Pokožka si vrní blahem na slunci, v teple a vlhku. Ani jedno nás ovšem v zimě nečeká. Přijdou nízké teploty, málo slunečních paprsků a suchý vzduch. Jak toto období přestát s co nejmenší úhonou?


Máme pro vás 5 tipů jak s lupénkou přečkat zimu v pohodě:

  1. Kdo maže, ten jede na pohodu. Obzvlášť v zimě dbejte na pravidelné mazání pokožky. Hutné, mastné krémy jí udělají dobře. Jen pozor. Vyhýbejte se těm přehnaně parfemovaným. Nejde o krásu, jde o zdraví.
  2. Vydejte se za světlem. Znáte to, s tou horou a Mohammedem. Když nejdou sluneční paprsky k vám, jděte vy k nim. Poraďte se se svým dermatologem a choďte na fototerapie. Opakovaná sezení uleví vaší pokožce a ještě si odpočinete.

  3. Předvánoční shon nechte jiným. Stres zhoršuje většinu nemocí. Lupénku nevyjímaje. Zkuste souznít s přírodou a zimní období berte jako příležitost k odpočinku a regeneraci. Předvánoční stres vyměňte za těšení. Vánoce přijdou, i když nestihnete vyleštit okna ve vikýřích nebo napéct dvacet druhů cukroví.

  4. Jez do polosyta, pij, co hrdlo ráčí. Dlouhé zimní dny a čas Vánoc svádějí k nadměrnému mlsání. Užívejte si dobrot, ale s mírou. Neporušujte životosprávu jen proto, že kabát schová nějaké to kilčo navíc. A hlavně, nezapomínejte na pitný režim. Vyhýbejte se alkoholu a tělo zavodňujte stejně intenzivně jako v létě. Lupénce dělá dobře vlhko. I to, které proudí od vás zevnitř. Zvlhčovač vzduchu ve vytápěných místnostech pohladí vaši pokožku zvenčí.

  5. Pozor na bacily. Chřipka oslabí organismus a posílí vznícení lupénky. Snažte se proto odolávat virovým onemocněním. Prokonzultujte se svým ošetřujícím lékařem očkování proti chřipce. Bránit se chřipce se vyplatí. Ušetříte si nudný týden v posteli a vaše psoriáza bude dřímat spánkem medvědím.


Prevence je základ boje s chorobou. Snažte se jí dodržovat po celý rok a v zimě obzvlášť. Přejeme poklidný podzim a pohodovou zimu.

Chcete si vylepšit skóre pohody a uvažujete o novém nebo jiném zaměstnání? O práci, při které byste vy a vaše lupénka nebyli tolik ve stresu? Poohlédněte se po nových pracovních příležitostech.