Blog > Psychika

5 tipů jak si užít zdravé a veselé Vánoce

5 tipů jak si užít zdravé a veselé Vánoce

Vánoce jsou svátky klidu, míru, lásky a pohody. Zařiďte, aby přesně takové byly letos i ty vaše. Stresu si užíváme celý rok, je fajn si od něj na chvilku odpočinout. Jak ale zařídit, aby všechno klaplo a kouzlo Vánoc se dotklo i vás? Jak to udělat, abyste se z vánočních oslav nemuseli zotavovat půlku ledna? Inspirujte se našimi tipy a užijte si pohodové svátky.

Vánoční svátky připravené na míru

Dojímáte se nad reklamními spoty milionů vánočních světýlek nebo vás pohladí po duši představa plamínků plápolajících svíček? Toužíte po stolech prohýbajících se pod tíhou cukroví nebo se vám nad tunami sladkostí zvedá žaludek? Ať už si ideální Vánoce představujete jakkoliv, připravte si je přesně podle svého gusta.

Nenechte se ovlivnit komercí, která vám tvrdí, že bez toho i onoho to letos nebude ono. Ani se nesnažte zalíbit tchyni, která vždy ladí výzdobu celého domu do bílých barev. Jsou to vaše svátky. Udělejte si je takové, jako jste vy sami. Jedinečné. Pravidla jsou od toho, aby se porušovala. Jestli vám z jehličí vstávají chlupy hrůzou, ozdobte si svoji milovanou palmu. Jestli se nechcete pod stromečkem škrtit ve slavnostním oblečení, usedněte pod něj v pyžamu. Každý den je plně ve vaší režii. Vánoce nevyjímaje.

Odpočívejte už o adventu

Ježíšek přijde i když se vaše obydlí nebude blyštit jak křišťálová koule. Úklid. Magické slovo, které se tak nějak nesmyslně vloudilo do našich vánočních zvyků. Celý prosinec s vypětím všech sil smejčíme dům od sklepa až po střechu. A pro jistotu ještě jednou od střechy po sklep. Zabrzděte. Nehroťte vánoční úklid. Vždyť uklízíte celý rok, tak proč se stresovat smítkem prachu na páté polici v komoře? Věřte tomu nebo ne, ale takového detailu si Ježíšek ani nevšimne a stejně přijde. A vaši hosté? Ti chtějí vidět vás a prožít vánoční čas s vámi, ne s naleštěnými parketami.  

Udělejte si předvánoční čas takový, jaký má být. Pohodový, odpočinkový. Užívejte si atmosféru, relaxujte. Co třeba vyrazit někam do divadla? Nebo se zachumlat do deky a s čajem v ruce poslouchat vánoční odrhovačky.

Šťastné, veselé a osamocené

Vánoce mají zvláštní schopnost umocňovat pocit osamocení. I když žijete sami a celý rok jste s tím celkem v pohodě, v momentě, kdy otočíte list kalendáře a vykoukne na vás magické číslo 24. 12. máte najednou takový divný pocit na duši. Televize je plná filmů o šťastných rodinách a vy tu sedíte sami doma a nevíte co si počít. Být sám není ostuda. Ať už žijete single dobrovolně nebo se to prostě ve vašem životě tak nějak sešlo, pamatujte na to, že filmy jsou tak trochu pohádka. Vánoce si můžete skvěle užít i jako jednotlivec.

Soustřeďte se na sebe. Dělejte to, co máte rádi. Zkuste založit své vlastní a jedinečné tradice. Štědrý večer v peřinách s knížkou, na kterou se těšíte celý rok? A proč by ne. Klidně. Propařit celou noc na počítači s oblíbenou hrou nebo strávit celé svátky s barvami a štětcem? Ano. Dělání věcí, které máte rádi vám zvedne náladu a možná pro vás bude i skvělou odměnou po všem tom celoročním stereotypu.

A kdyby vám ta vánoční samota přece jen začala brnkat na nervy, vydejte se na návštěvu k přátelům. Nebo zvedněte telefon a pozvěte je k vám.

Co chcete od Ježíška? Zdraví

Když se vás někdo zeptá, co byste si přáli od Ježíška, první, co vás vždycky napadne je zdraví. Pamatujte na to i během svátků. Vánoce jsou obdobím hojnosti všeho. I jídla a pití. Pro většinu hendikepovaných je zdravý životní styl a určitá životospráva velmi důležitou součástí života. Dřív, než si řeknete, že na těch pár dní se svět nezboří a začnete se ládovat horem dolem, zamyslete se. Vážně plný pupek stojí za to?

Ano, hodujte. Dopřávejte si, co hrdlo ráčí. Jen vánoční jídelníček přizpůsobte svému zdraví. Nevybočujte ze svých dietních zásad. Nechcete přece riskovat žlučníkový záchvat nebo hyperglykemii. Jezte do polosyta, pijte do polopita. Jestli vás tácy s cukrovím nenechají v klidu, uzobněte pár kousků a pak je schovejte z dohledu. Majonézu v bramborovém salátu nahraďte jogurtem. Jídlo si vychutnávejte, nehltejte, jezte pomalu a sledujte, kdy vám tělo řekne dost. Poslechněte ho a v duchu se pousmějte nad tím, jak vám je hej, zatímco ostatní sotva funí.

Chytejte vánoční kouzlo

Vánoce jsou kouzelné. Zlaté prasátko, Ježíšek, úsměvy na tváří bručounů. Když už je ten čas zázraků, což takhle si letos přát takovou tu třešničku na vánočním dortu, která ke značce ideál poslední roky často chybí. Sníh. Ladovské Vánoce. Vždyť sny ke svátkům taky patří. Snít je krásné, nic to nestojí a hřeje to na duši. Sníte o Vánocích bílých?

Choďte je vyhlížet. Vydejte se na čerstvý vzduch na procházku. Pohyb vám prospěje. Provětráte svou mysl a spálíte nějakou tu kalorii. Třeba se potkáte s přáteli, s lidmi, které jste dlouho neviděli. A třeba, když pozvednete oči k nebi, spatříte sněhovou vločku. Jednu, druhou, třetí. Chyťte jí do dlaně a něco si přejte. A co když se sněhu nedočkáte? Nevadí. Počasí neporučíme. Zato procházka vás nadopuje dobrou náladou a prospěje vašemu trávení.

Přejeme šťastné a veselé Vánoce. Připíjíme na vaše zdraví a zcela originálně hrnečkem horké čokolády. Užijte si svátky a my se na vás těšíme zase v příštím roce.