Blog > Neurologická onemocnění

5 příznaků Alzheimerovy choroby

5 příznaků Alzheimerovy choroby

Schovávají se Vám po bytě věci a chodíte domů z nákupu s polovinou toho co jste chtěli? Jste jen zapomětliví nebo už je to něco horšího?

Stále častěji tato zákeřná nemoc ovlivňuje život i lidem mladším 60 let a nejsou výjimkou ani třicátníci.

Typické příznaky

Nutkavé sbírání různých věcí.

Nejde o klasické sběratelství, ale hromadění např. akčních věcí, novin a letáků, odpadu. Nemocný si může také dělat abnormální zásoby potravin. Nutkavost se projevuje i snahou zaměstnávat něčím ruce, takže tyto osoby mohou rozebírat a ničit věci nebo se pořád něčím živit - brambůrky atd.

 

Nepředvídatelné chování. 

U Alzheimera se projevuje změna osobnosti. Pacient často mění nálady, upadá do apatie, deprese, rychle se rozčílí  nebo právě naopak trpí hyperaktivitou, přehnaným smíchem atd.

Ztráta sebekontroly. 

Nemocní nejsou schopni dodržovat hygienu, buď zapomínají, nebo na to jednoduše kašlou. Nejsou schopni se obléct podle počasí. Vypadá to, že se neumí chovat ve společnosti, jsou netaktní a zaměřují se hlavně na sebe.

Problémy s řečí. 

Pacienti nejsou schopni si vzpomenout na správná slova. Slova zaměňují a používají ve větách nesmyslně.

Dezorientace, bludy a halucinace. 

Osoby s touto chorobou jsou často dezorientované, zapomenou kam jdou, kde bydlí...Často trpí také halucinacemi, mají pocit, že jejich blízcí na ně útočí, chovají se k nim zle. Jelikož ale nejsou schopni rozlišit realitu, dochází u nich ke strachu a agresivnímu bránění svojí osoby.

Testy na rozpoznání nemoci

Na internetu jistě najdete klasické testy na Alzheimera - nakreslení hodin s časovým údajem. Tabulku s různými předměty, kde se otestuje Vaše paměť, rozlišovací test v podobě fialových postaviček tzv. Greebles.

Jak podpořit mozkovou aktivitu a předcházet zapomnětlivosti

Trénujte mozek - hrajte pexeso, luštěte křížovky, studujte jazyky. Buďte aktivní - poznávejte nové lidi, naučte se hrát na nějaký nástroj, čtěte.

Samozřejmě je důležitá také správná životospráva. Mozku škodí obezita, vysoký tlak a cholesterol. Naopak Vám poděkuje za konzumaci ryb, avokáda, ořechů a kávy(v přiměřené míře). Můžete vyzkoušet bylinky a doplňky stravy. Nezapomínejte na dostatečný spánek alespoň 6 hodin denně.