Každému se občas nechce k lékaři, obzvlášť pokud ví, že ho čeká nepříjemné vyšetření. Ale i lékaři jsou lidi a určitě Vás nechtějí zbytečně týrat.
Toto vyšetření znají hlavně ti pacienti, kteří musí řešit karpální tunely. Vyšetření pomáhá lékaři zjistit funkční stav pohybového systému a jeho zásobení nervovými vlákny. Elektromyografie může být buď kondukční, nebo jehlová.
Využívaná k vyšetření žaludku, jícnu a dvanáctníku. Cílem je odhalit případné žaludeční vředy, poškození sliznic (prevence rakoviny), polypy apod. Při vyšetření se zavede skrz krk, či nos tenká trubička s kamerou do žaludku. Nepříjemné je vyšetření hlavně proto, že Vás zavádění nutí dávit. Trochu pomůže znecitlivující sprej do krku. Lékař také může při vyšetření maličkými kleštičkami odebrat vzorek tkáně na rozbor. Po vyšetření také může krk či žaludek nějakou dobu bolet, ale obvykle to během pár hodin přejde.
Využívaná k vyšetření konečníku a tlustého střeva. Pokud lékař potřebuje vyšetřit jen krátký úsek, může použít trubici zvanou anoskop. Kolonoskopie jako taková je zavedení kamery pomocí ohebné trubičky, dále do střeva. Opět se dá udělat odběr tkáně. Pokud máte obavy z případné nehody, nemusíte. Před samotným vyšetřením dostanete radu co jíst a pít a také obdržíte přípravek na vyčištění střev.
Vyšetření se může provádět v anestezii (uspání) nebo po podání léků na bolest.
Všechna popsaná vyšetření nejsou žádný med, ale určitě je lepší podstoupit dočasné nepohodlí, než něco zanedbat a pak litovat.