Blog > Sport

11 tipů na bezbariérové výlety

11 tipů na bezbariérové výlety

Prázdniny a s nimi i léto se pomalu a jistě chýlí ke konci. Nechtělo se vám v horkých dnech nikam jinam, než k vodě nebo jste byli zalezlí doma u větráku? Na jaké letní zážitky budete ale v zimě vzpomínat? Ještě je čas vydat se na výlet do přírody. Máme pro vás hned 11 tipů, kam vyrazit za dobrodružstvím bez bariér.

Výlety na vozíku

Výletování je o pohodě. O vybočení z každodenního stereotypu. Změna prostředí, čerstvý vzduch a spousta zážitků vás napumpuje optimismem a dobrou náladou. Vylezte ze své ulity a vydejte se na výlet. Co na tom, že jste na vozíku. Mnoho míst naší země je přizpůsobeno i pro vás. Turistický zážitek zvládnete absolvovat svépomocí. Ale klidně si s sebou nějakého parťáka vezměte. Vždyť sdílená radost je o poznání větší.

Než vyrazíte na výlet, naplánujte si trasu. Zjistěte, jestli destinace, kterou se chystáte prozkoumat je opravdu vhodná pro vozíčkáře. Jestli ji zvládnete absolvovat úplně sami nebo s pomocí. Jen tak vás nepřekvapí žádné nepříjemné překážky. A kam tedy na výlet? Můžete se vydat na průzkum pamětihodností. Hodně českých hradů a zámků je bezbariérových. Divadlo a kulturní chvilky si nechte raději na podzim, až se začnou dny zkracovat a počasí bude všelijaké. Teď si užijte čerstvý vzduch a přírodu. A nezapomeňte. Foťák s sebou!

 

Kam do přírody na vozíku?

 1. Co třeba do Krkonoš na Mumlavské vodopády? Bezbariérová cesta k téhle úžasné vodní scenérii vede z Harrachova a je dlouhá zhruba 12 kilometrů. Pohodlná asfaltová cesta vás dovede přímo k vodopádům, kde na vás zamrkají Čertova oka, obří vodní kotle v žulové skále.

 2. Schwarzenberský plavební kanál se vám bude líbit, pokud máte rádi procházky v přírodě, doprovázené šuměním vody. Zhruba 5 kilometrů dlouhá trasa vede z Jeleních vrchů směrem k dřevěné Rosenauerově kapličce. Schwarzenberský plavební kanál je historické vodní dílo, pocházející z 18. století. Kanál sloužil k dopravě šumavského dřeva až do Vídně. V letních měsících se zde konají akce s ukázkovým plavením.

 3. Olympijský okruh u Plzně slibuje skvělou, zhruba 4 kilometry dlouhou procházku nejnižší obtížnosti. Trasa vede kolem Boleveckých rybníků. Pokud máte chuť na náročnější dobrodružství, vydejte se na červenou trasu Kolem rybníků. Ta je o kilometr delší a se střední obtížností.

 4. Milovníci přírody si na své přijdou v Mariánském údolí v Brně. Tři různě dlouhé trasy provedou vozíčkáře okolo Líšeňské Říčky k rybníku U Kadlecova mlýna. Restaurace rozeseté po údolí nabídnou chvilku k odpočinku.

 5. Pokud vás fascinují skály, vydejte se na výlet do Českého ráje. Pískovcové Prachovské skály nabízejí vozíčkářům čtyřkilometrový okruh skalním městem. Tato trasa je ovšem na čtvrtém stupni obtížnosti, proto se s sebou vezměte doprovod. Není vhodná pro elektrický vozík. Dobrodružné povahy si v téhle dechberoucí krajině přijdou na své.

 6. Západočeši vám jistě potvrdí, že výlet do přírodní rezervace Soos stojí za to. Bezbariérová stezka, zhruba 2 kilometry dlouhá vede po vyvýšených dřevěných chodníčcích rašeliništěm a slatiništěm po dně vyschlého solného jezera. Cestou potkáte zajímavou krajinu, ve které vyvěrají minerální prameny, z nichž vybublává oxid uhličitý.

 7. Skutečné dobrodružství si můžete užít v Boubínském pralese. Ano, i tenhle skvost naší přírody je bezbariérově dostupný, ale 4 kilometry dlouhá trasa je velmi náročná a vyžaduje asistenci, nejlépe dvou pomocníků. Pokud se ovšem této překážky nezaleknete, čeká vás nezapomenutelný zážitek cestou podél Kaplického potoka. Kratší trasa, vedoucí k Boubínskému jezírku je díky zpevněné lesní cestě méně náročná.

 8. Jestli netrpíte klaustrofobií, vydejte se na výlet do podzemí. Jeskyně Na Špičáku – Písečná nabízí dobře přístupnou síť chodeb pro vozíčkáře. V jeskynním labyrintu můžete obdivovat úchvatné škrapy a velmi zajímavé profily chodeb se srdčitými a vejčitými profily.

 9. Okolo Hradce Králové se můžete pokochat krásnou přírodou. Ne tedy v malé zahrádce, ale ve velkém lese. Dvě bezbariérové trasy vedou v různých délkách k rybníku Výskyt. Obě lesní cesty na sebe navazují tak, abyste je mohli vzájemně kombinovat. Pohodový výlet vám zpestří hezky upravená odpočinková místa a altány rozeseté v krajině.
 10. Podívejte se na svět z ptačí perspektivy. Šumava je úchvatná sama o sobě, ale když se na ní podíváte ze 40 metrové výšky, zůstanete ohromeni její krásou. Lipenská Stezka korunami stromů je plně bezbariérová. Dopřejte si nevšední zážitek na čerstvém vzduchu a zažijte na chvíli pocit, jaké to je být volný jako pták.

 11. Nejen vozíčkáři, ale i slabozrací a nevidomí si skvěle užijí návštěvu Zahrady smyslů v Olomouci. Bezbariérově přístupná botanická zahrada schovává koutek se záhonem, na kterém roste bezmála sto druhů voňavých rostlin bez trnů a alergických spouštěčů. Značení i v Braillově písmu vyzývá návštěvníky, aby si byliny prozkoumali hmatem, sluchem a čichem.


Nalákali jsme vás na výlet do přírody? Dejte nám vědět a klidně se na našem Facebooku podělte i nějakou fotkou, kterou jste cestou ulovili. Znáte jiné bezbariérové tipy na výlet českou krajinou? Inspirujte nás i ostatní.