Blog > Další onemocnění a hendikepy

10 tipů jak přestat kouřit

10 tipů jak přestat kouřit

S Novým rokem jste si předsevzali, že přestanete kouřit, ale zase jste to nevydrželi? Nikdy není pozdě zkusit to znovu.

 

Bez pevné vůle se to neobejde, ale třeba Vám v odvykání pomohou následující tipy. Kromě standardního doporučení vyhýbat se situacím, ve kterých si máte chuť zapálit vám pomůže:

 1. Pokud kouříte více než 10 cigaret denně, je pravděpodobné, že jste již fyzicky závislí na nikotinu. Můžete tedy zkusit sáhnout po nějakém léku pro odvykání - žvýkačky, náplasti, inhalátory..
 2. Kouříte-li hlavně u kávy, zkuste ji vyměnit za zelený čaj a ruce něčím zaměstnat, třeba křížovkou, pletením, malováním..co vás napadne.
 3. Buďte líní - zakažte si kouřit doma a před vchodem. Nikomu se nechce do zimy a špatného počasí. Pokud si zakážete cigarety doma, budete se muset obléct, opustit teplý domov a dojít ven. Asi se Vám nebude chtít chodit s cigaretou do deště nebo na mráz.
 4. Zkuste šetřit na něco po čem toužíte. Dávejte si peníze, které byste utratili za cigarety stranou. Uvidíte, že měsíčně to může udělat pěkných pár stokorun až tisícovek. Zvlášť když cigarety neustále zdražují.
 5. Naučte se předcházet stresu - sáhnete po cigaretě ve vypjatých situacích? Zkuste místo toho procházku nebo meditaci.
 6. Zkuste akademickou čtvrthodinku. Pokud dostanete chuť na cigaretu zkuste 15 minut počkat než si opravdu zapálíte. Většinou se mezitím najde něco na práci, co vám úmysl překazí.
 7. Vyzkoušejte různé alternativní metody odvykání - pokud na to věříte zkuste hypnózu, akupunkturu nebo třeba biorezonanci.
 8. Požádejte o pomoc pojišťovnu a lékaře - některé pojišťovny nabízejí příspěvek na odvykání kouření a určitě budou mít i seznam doporučených lékařů a klinik pro odvykání.
 9. Dělejte kvůli dětem, mazlíčkům a blízkým - kuřačky i kuřáci mají sníženou plodnost. O pasivním kouření dětí, mazlíčků a nekuřáků asi není ani třeba psát. 
 10. Věnujte poslední krabičku cigaret - chcete-li přestat zbavte se všech cigaret, zapalovačů a popelníků, darujte je jinému kuřákovi nebo ještě lépe, rovnou to vyhoďte, ale tak, ať se k tomu, již nedostanete.